Ēekia nė ēerekfinale (VIDEO-FOTO)
Ēekia ka mposhtur me rezultat 1-0 pėrfaqėsuesen e Polonisė me golin e Jiracek. Me kėtė fitore, Ēekia merr kreun e Grupit A ndėrsa Greqia rėnditet e dyta.


90+4' - Mbyllet ndeshja. Ēekia e para e Grupit A dhe Greqia e dyta.

90+' - Katėr minuta shtesė. E para pėrfundon.

90' - Luhet minuta e fundit. Ēekia 1-0 Polonia.


87' - Nervozizėm te polakėt, tė cilėt reagojnė pėr humbjen e kohsė nga ēekėt.

86' - Pranė golit Polonia me Wasilewski por shpėton pėr mrekulli porta ēeke.

85' - Me rezultatet e kėsaj minute: Ēekia e para e Grupit A dhe Greqia e dyta. Rusia dhe Polonia jashtė Euro 2012.

83' - Largohet autori i golit Jiracek, heroi i Ēekisė. Nė fushė Rajtoral.

80' - Edhe 10 minuta nga fundi i ndeshjes. Ēekia 1-0 Polonia. Ēekėt me njė kėmbė nė ēerekfinale.

78' - Sėrish panik nė zonėn polake. Ēekia pranė golit tė dytė.

75' - Mė pak se 15 minuta nga fundi i ndeshjes. Ēekia shumė pranė kalimit nė ēerekfinale.

74' - Vijojnė tė jenė ēekėt ata qė kontrollojnė lojėn. Polonia nuk po arrin tė marrė edne veten.

72' - Jiraēek kalon Ēekinė nė avantazh. Ēekia 1-0 Polonia.

70' - Edhe 20 minuta lojė. Rezultati vijon tė jetė Ēekia 0-0 Polonia.

68' - Tjetėr kėrcėnim i portės polake. Pret sėrish Tyton.

67' - Polonia inekzistente nė fushėn e lojės. Prej 20 minutash loja kontrollohet nga Ēekia.

65' - Pranė golit Ēekia. Bėn mrekullinė portieri Tyton. Pritje shpėtimtare.

64' - Vijojnė tė sulmojnė ēekėt, Polonia nuk po mund tė dalė nė lojėn e saj. Edhe tifozėt tė pakėnaqur nga futbollsitėt e tyre.

60' - Edhe 30 minuta lojė nga fundi i ndeshjes, Ēekia 0-0 Polonia. Ndeshje me shumė ndėrprerje.

57' - Loja ėshtė prej disa minutash nė kėmbėt e ēekėve dhe njė barazim do ti ēontenė ēerekfinale.

54' - Rast i mirė pėr Ēekinė por gabon nė finalizim Limbersky.

53' - Pjesa e dytė ka nisur mė mirė pėr Ēekinė, e cila duket mė e qetė dhe e qartė nė lojėn e saj.

50' - Minuta e 50-tė, kėmbėngulin nė sulm ēekėt, Polonia duket mė nervoze.

48' - Kujtojmė qė Polonia pėr tu kaulifikuar nė ēerekfinale duhet patjetėr tė fitojė sonte, ndėrsa barazimi ēon ēekėt nė fazėn tjetėr.

46' - Ka filluar pjesa e dytė. Pjesa e parė e mbyllur 0-0 ndėrkohė nė ndeshjen tjetėr rė kėtij grupi Greqia po fiton 1-0 ndaj Rusisė me gol tė Karagounis.

45' - Pėrfundon pjesa e parė. Ēekia 0-0 Polonia

44' - Goditje kėndi pėr Ēekinė, krosim nė zonė por largon mbrojtja polake.

41' - Pranė golit Ēekia me Pilar por pret portieri Tyton.

40' - Edhe 5 minuta nga pjesa e parė, Ēekia 0-0 Polonia dhe Greqia 0-0 Rusia.

39' - Mė tė rrezikshėm ēekėt nė kėto minuta tė fundit tė pjesės sė parė, ndėrsa polakėt mundohen tė rrezikojnė me anė tė kundėrsulmit.

37' - Rrezikon Ēekia por i vėmėndshėm portieri polak.

33' - Lojė e ka humbur disi ritmin e minutave tė parė, kjo e ndikuar edhe nga kushtet atmosferike.

31' - Mė pak se 15 minuta nga fundi i pjesės sė parė. Ēekia 0-0 Polonia me rreshjet e shiut qė e kanė rėnduar fushėn e stadiumit Miejski.

29' - Rreshjet e shiut janė shtuar shumė dhe shpresojmė qė mos tė ketė probleme pėr mbarėvajtjen e ndeshjes. Ka edhe vetėtima gjithashtu.

28' - Edhe nė sfidėn tjetėr tė Grupit A, Greqia 0-0 Rusia.

27' - Loja ėshtė e bukur. Ka ritėm dhe shumė raste pėr Poloninė por ende asnjė rrezik pėr portėn polake.

25' - Pėrfundojnė 25 minuta lojė me vendasit mė kėmbėngulės dhe me ēekėt tė kujdesshėm por ende asnjė gol. Ēeki 0-0 Poloni.

22' - Karton i verdhė pėr Murawski.

22' - Goditje e bukur e polakėve por shpėtimtar Petr Cech.

20' - Po pėrfundon minuta e 20-tė, ndeshja ende e pazhbllokuar dhe me rreshjet e shiut qė shtohen.

18' - Nė tė dy ndeshjet rezultati vijon tė jetė i bardhė, Ēekia 0-0 Polonai dhe Greqia 0-0 Rusia.

15' - Janė duke shpėrdoruar shumė raste polakėt, tė cilėt nxitohen nė finalizim.

13' - Sėrish rrezik nė portėn ēeke por polakėt nuk shėnjestrojnė dot portėn e Ēech.

12' - Karton i parė i ndeshjes pėr Libersky tė Ēekisė.

10' - Dhjetė minuta lojė, Polonia humb rastin mė tė pastėr pėr gol me anė tė yllit tė tyre Robert Lewandowski.

8' - Pranė golit Polonia, ndėrhyn nė kohė Petr Cech.

6' - Goditje dėnimi pėr vendasit nė hyrje tė zonės ēeke.

4' - Rast ideal pėr Ēekinė pėr tė gjetur golin por gabon Pilar.

2' - E kanė nisur menjėherė nė sulm polakėt, tė cilėt fitojnė njė goditje dėnimi me Lewandowskin. Pranė golit Polonia me njė super rrofeshatė tė Duka.

1' - Starton sfida. Topin e parė e luajnė polakėt, ndėrsa kujtojmė se arbitėr i ndeshjes ėshtė skocezi Craig Thomson.

Polonia do tė kėrkojė fitoren pasi ėshtė mėnyra e vetme pėr tė shkuar nė ēerekfinale, ndėrsa ēekėve u mjafton edhe njė barazim.

Momentalisht ėshtė duke rėnė shi nė Poloni dhe urojmė qė moti tė mos jetė pengesė pėr zhvillimin normal tė ndeshjes.

Ekipet zbresin nė fushėn e stadiumit Miejski nė Wroclaw ku dhe po luhen hymnet kombėtare tė tė dy shteteve. Por duhet theksuar se edhe interesi i shikuesve ėshtė maksimal.


Tė nderuar miq tė Portalit Albeu. Mirėsevini nė komentin Live tė ndeshjes sė Grupit A tė Euro 2012, Republika Ēeke-Poloni. Ndeshja e cila do tė jetė vendimtare pėr ēerekfinalistet e kėtij grupi.

Paralel me kėtė sfidė luhet edhe ndeshja tjetėr e kėtij grupi, ajo mes Greqisė dhe Rusisė, rreth tė cilės do t'ju mbajmė tė informuar minutė pas minute.

Fillimisht ju njohim me formacionet:


REPUBLIKA ĒEKE: (4-2-3-1) Cech; Selassie; Sivok; Kadlec; Limbersky; Hubschamn; Plasil; Jiracek; Kolar; Pilar; Baros. Tr. M.Bilek

POLONIA: (4-2-3-1) Szczesny; Piszczek; Wasilewski; Perquis; Boenisch; Dudka; Polanski; Blaszczykowski; Murawski; Obraniak; Lewandowski. Tr. F.Smuda

ARBITĖR: Craig Thomson (SKOCI)

STADIUMI: Miejski (WROCLAW)
Ēeki 1-0 Poloni

Çeki 1-0 Poloni
Shtuar më 16/06/2012, ora 22:37