a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
Traineri
Morten Olsen
Ndeshja e Rradhës
Ky ekip nuk ka më ndeshje për të luajtur!
Grupi B
Vlerëso Ekipin
5.8
7.0
Ekipi
Danimarka është fituese e EURO 1992 në Suedi, ndërsa në finale mposhti Gjermaninë.

Në EURO 2012 vjen si lider i Grupit H me 19 pikë, duke kaluar Portugalinë, Norvegjinë, Islandën dhe Qipron. për të kryesuar grupin.

Përbërja:

Portierë: Stephan Andersen (Évian Thonon Gaillard FC), Anders Lindegaard (Manchester United FC), Kasper Schmeichel (Leicester City FC).

Mbrojtës: Lars Jacobsen (FC København), Daniel Wass (Évian Thonon Gaillard FC), Daniel Agger (Liverpool FC), Simon Kjær (AS Roma), Andreas Bjelland (FC Nordsjælland), Simon Poulsen (AZ Alkmaar), Jores Okore (FC Nordsjælland).

Mesfushorë: Christian Poulsen (Évian Thonon Gaillard FC), Jakob Poulsen (FC Midtjylland), William Kvist (1. FC Nürnberg), Niki Zimling (Club Brugge KV), Thomas Kahlenberg (Évian Thonon Gaillard FC), Christian Eriksen (AFC Ajax), Michael Silberbauer (BSC Young Boys), Lasse Schøne (NEC Nijmegen).

Sulmues: Dennis Rommedahl (Brøndby IF), Nicklas Bendtner (Arsenal FC), Michael Krohn-Dehli (Brøndby IF), Tobias Mikkelsen (FC Nordsjælland), Nicklas Pedersen (FC Groningen).
Yjet e ketij vendi
Dennis Rommedahl

33 vjeçari, lojtari i Brondby-t ka veshur 113 herë fanellën e Danimarkës duke shënuar 21 gola.
Legjenda
PETER SCHMEICHEL
Danimarka Milli Takımı'nın en büyük efsanesi bir kaleci! Peter Schmeichel... 1992 ve 1993 yıllarında Dünya'nın en iyi kalecisi seçilen Scmeichel, Manchester United'ın efsaneleri arasına girerek kaptanlık
Ndeshjet e këtij ekipi & Renditja
Faza në Grupe
   Grupi B
N
F
B
H
GS
GP
P
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0