a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
Traineri
Laurent Blanc
Ndeshja e Rradhës
Ky ekip nuk ka më ndeshje për të luajtur!
Grupi D
Vlerëso Ekipin
6.2
7.0
Ekipi
Franca kualifikohet si lidere e Grupit D, me një pikë më shumë se Bosnjë-Hercegovina. Në këtë grup u përball me Romaninë, Bjellorusinë, Shqipërinë dhe Luksemburgun.

Përbërja:

Portierë: Cédric Carrasso (FC Girondins de Bordeaux), Hugo Lloris (Olympique Lyonnais), Steve Mandanda (Olympique de Marseille).

Mbrojtës: Gaël Clichy (Manchester City FC), Mathieu Debuchy (LOSC Lille Métropole), Patrice Evra (Manchester United FC), Laurent Koscielny (Arsenal FC), Philippe Mexès (AC Milan), Adil Rami (Valencia CF), Anthony Réveillère (Olympique Lyonnais).

Mesfushorë: Yohan Cabaye (Newcastle United FC), Alou Diarra (Olympique de Marseille), Florent Malouda (Chelsea FC), Marvin Martin (FC Sochaux-Montbéliard), Blaise Matuidi (Paris Saint-Germain FC), Yann M'Vila (Stade Rennais FC), Samir Nasri (Manchester City FC).

Sulmues: Hatem Ben Arfa (Newcastle United FC), Karim Benzema (Real Madrid CF), Olivier Giroud (Montpellier Hérault SC), Jérémy Menez (Paris Saint-Germain FC), Franck Ribéry (FC Bayern München), Mathieu Valbuena (Olympique de Marseille).
Yjet e ketij vendi
Franck Ribery

Franca pret shumë nga Franck Ribery pasi ai konsiderohet si njëri nga anësorët më të mirë në botë.
Legjenda
Zinedine Zidane

Yezid Zeyneddin Zeydan lindi më 23 qershor 1972, në Marseille të Francës, nga një familje me prejardhje nga Algjeria.
Me lojën e shkëlqyeshme që luante në Juventus, Zidani u thirr të luajë ne Kombëtaren Franceze. Kishte një rol të madh në kombëtaren Franceze në fitimin e Kupës Botërore. Në atë vit u zgjodh edhe futbollisti më i mirë i vitit. Zidani përsëri luajti një rol të rëndësishëm në vitin 2000 në Kupën Evropiane dhe përsëri u zgjodh futbollisti më i mirë i vitit. Në vitin 2001 u transferua nga Juventusi në klubin spanjoll gjigantin Real Madrid për 62 milionë £, në atë sezon me Realin fitoi kupën e ligës së kampionëve evropian, ai shënoi një gol të mrekullueshëm. Edhe pse ishte një lojtar shumë i respektuar dhe i urtë në Botërorin e 2006, në finalen Francë-Itali, 10 minuta para se të mbarojë ai pat një grindje me Marco Materazzin, dhe e qëlloi me kokë ne gjoks, kështu u largua nga loja me karton të kuq dhe ky ishte momenti i keq për Zidanin.
Ndeshjet e këtij ekipi & Renditja
Faza në Grupe
   Grupi D
N
F
B
H
GS
GP
P
1
1
0
0
1
0
3
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0