a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
Traineri
Bert Van Marwijk
Ndeshja e Rradhës
Ky ekip nuk ka më ndeshje për të luajtur!
Grupi B
Vlerëso Ekipin
5.3
7.0
Ekipi
Holanda garoi në Grupin E bashkë me Suedinë, Hungarinë, Finlandën, Moldavinë dhe San Marinon. U kualifikua si lidere e grupit me nëntë fitore dhe një humbje duke grumbulluar 17 pikë.

Përbërja:

Portierë: Tim Krul (Newcastle United FC), Maarten Stekelenburg (AS Roma), Michel Vorm (Swansea City AFC).

Mbrojtës: Khalid Boulahrouz (VfB Stuttgart), Wilfred Bouma (PSV Eindhoven), John Heitinga (Everton FC), Joris Mathijsen (Málaga CF), Ron Vlaar (Feyenoord), Gregory van der Wiel (AFC Ajax), Jetro Willems (PSV Eindhoven).

Mesfushorë: Mark van Bommel (AC Milan), Nigel de Jong (Manchester City FC), Stijn Schaars (Sporting Clube de Portugal), Wesley Sneijder (FC Internazionale Milano), Kevin Strootman (PSV Eindhoven), Rafael van der Vaart (Tottenham Hotspur FC).

Sulmues: Ibrahim Afellay (FC Barcelona), Klaas-Jan Huntelaar (FC Schalke 04), Luuk de Jong (FC Twente), Dirk Kuyt (Liverpool FC), Luciano Narsingh (sc Heerenveen), Robin van Persie (Arsenal FC), Arjen Robben (FC Bayern München).
Yjet e ketij vendi
Robin van Persie

Futbollisti i Arsenalit, Van Persie, me ndihmën edhe të Snaijder dhe të Roben pritet ta çojë Holandën drejt finales.
Legjenda
Johann Cruyff

U lind ne Amsterdam, Holande ne 25 prill 1947. Një nga futbollistet me te mire te te gjitha koherave. Fitues 3 here i çmimit "Topi i Arte".
Ndeshjet e këtij ekipi & Renditja
Faza në Grupe
   Grupi B
N
F
B
H
GS
GP
P
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0