a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
Traineri
Cesare Prandelli
Ndeshja e Rradhës
Ky ekip nuk ka më ndeshje për të luajtur!
Grupi C
Vlerëso Ekipin
6.8
7.0
Ekipi
Italia kualifikohet në EURO 2012 pa asnjë humbje në Grupin C, ku u përball me Estoninë, Serbinë, Slloveninë, Irlandën e Veriut dhe Ishujt Faroe.

Përbërja:

Portierë: Gianluigi Buffon (Juventus), Morgan De Sanctis (SSC Napoli), Salvatore Sirigu (Paris Saint-Germain FC).

Mbrojtës: Ignazio Abate (AC Milan), Federico Balzaretti (US Città di Palermo), Andrea Barzagli (Juventus), Leonardo Bonucci (Juventus), Giorgio Chiellini (Juventus), Christian Maggio (SSC Napoli), Angelo Ogbonna (Torino FC)

Mesfushorë: Daniele De Rossi (AS Roma), Alessandro Diamanti (Bologna FC), Emanuele Giaccherini (Juventus) Claudio Marchisio (Juventus), Riccardo Montolivo (ACF Fiorentina), Thiago Motta (Paris Saint-Germain FC), Antonio Nocerino (AC Milan), Andrea Pirlo (Juventus).

Sulmues: Mario Balotelli (Manchester City FC), Fabio Borini (AS Roma), Antonio Cassano (AC Milan), Antonio Di Natale (Udinese Calcio), Sebastian Giovinco (FC Parma).
Yjet e ketij vendi
Andrea Pirlo

Mes shumë yjeve është vështirë të gjendet më i miri. Ne vendosëm për Andrea Pirlo.
Legjenda
Roberto Baggio

Roberto Baggio (lindur me 18 Shkurt 1967) është një futbollist i vlerësuar si një ndër sulmuesit më të mirë të të gjitha kohërave. Gjatë karrierës së tij ai ka luajtur për Fiorentinën, Juventusin, AC Milan dhe Interin. Në vitin 1993, Baggio fitoi dhe Topin e Artë dhe FIFA Futbollisti më i mirë i vitit. Baggio ështe italiani i parë që ka shënuar në 3 Kampionate botërore.
Ndeshjet e këtij ekipi & Renditja
Faza në Grupe
   Grupi C
N
F
B
H
GS
GP
P
1
0
1
0
0
0
1
1
0
1
0
0
0
1
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0