a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
Traineri
Franciszek Smuda
Ndeshja e Rradhës
Ky ekip nuk ka më ndeshje për të luajtur!
Grupi A
Vlerëso Ekipin
4.9
7.0
Ekipi
Si një nga dy nikoqirët e EURO 2012, Polonia është kualifikuar automatikisht në fazën grupore të kampionatit.

Përbërja:

Portierë: Wojciech Szczęsny (Arsenal FC), Przemysław Tytoń (PSV Eindhoven), Grzegorz Sandomierski (KRC Genk).

Mbrojtës: Sebastian Boenisch (SV Werder Bremen), Marcin Kamiński (KKS Lech Poznań), Damien Perquis (FC Sochaux-Montbéliard), Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund), Marcin Wasilewski (RSC Anderlecht), Jakub Wawrzyniak (Legia Warszawa), Grzegorz Wojtkowiak (KKS Lech Poznań).

Mesfushorë: Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund), Dariusz Dudka (AJ Auxerre), Kamil Grosicki (Sivasspor), Adam Matuszczyk (Fortuna Düsseldorf 1895), Adrian Mierzejewski (Trabzonspor AŞ), Rafal Murawski (KKS Lech Poznań), Eugen Polanski (1. FSV Mainz), Ludovic Obraniak (FC Girondins de Bordeaux), Maciej Rybus (FC Terek Grozny), Rafał Wolski (Legia Warszawa).

Sulmues: Pawel Brożek (Celtic FC), Robert Lewandowski (Borussia Dortmund), Artur Sobiech (Hannover 96).
Yjet e ketij vendi
Robert Lewandowski

Sulmuesi 23 vjeçar i Borussia Dortmund, konsiderohet e ardhmja e Polonisë.
Legjenda
Zbigniew Boniek

I lindur me 3 Mars 1966 në Bydgoszcz, Zbigniew Boniek është legjenda e futnollit polak. Ka luajtur për Juventusin dhe Romën dhe është futur në listën e 100 futbollistëve më të mirë në historinë e FIFA-s.
Ndeshjet e këtij ekipi & Renditja
Faza në Grupe
   Grupi A
N
F
B
H
GS
GP
P
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0