a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
Traineri
Paulo Bento
Ndeshja e Rradhës
Ky ekip nuk ka më ndeshje për të luajtur!
Grupi B
Vlerëso Ekipin
6.6
7.0
Ekipi
Portugalia garoi në Grupin H së bashku me Danimarkën, Norvegjinë, Islandën dhe Qipron dhe u rrëndit e dyta në grup me 16 pikë. Në EURO 2012 erdhi pas fitores në play-off kundër Bosnje e Hercegovinës me rezultat prej 6-2.

Përbërja:

Portierë: Eduardo (SL Benfica), Rui Patrício (Sporting Clube de Portugal), Beto (CFR 1907 Cluj).

Mbrojtës: João Pereira (Sporting Clube de Portugal), Fábio Coentrão (Real Madrid CF), Bruno Alves (FC Zenit St Petersburg), Rolando (FC Porto), Ricardo Costa (Valencia CF), Pepe (Real Madrid CF), Miguel Lopes (SC Braga).

Mesfushorë: Raúl Meireles (Chelsea FC), Miguel Veloso (Genoa CFC), João Moutinho (FC Porto), Rúben Micael (Real Zaragoza), Hugo Viana (SC Braga), Custódio (SC Braga).

Sulmues: Nani (Manchester United FC), Cristiano Ronaldo (Real Madrid CF), Hugo Almeida (Beşiktaş JK), Ricardo Quaresma (Beşiktaş JK), Silvestre Varela (FC Porto), Hélder Postiga (Real Zaragoza), Nélson Oliveira (SL Benfica).
Yjet e ketij vendi
Cristiano Ronaldo

Të gjithë e njohim superyllin e Real Madridit, Cristiano Ronaldo. Megjithatë, forma e dobët e Portugalisë ka mundësi që ta lëjë në hije këtë futbollist.
Legjenda
Eusebio

Eusebio
Legjenda e gjallë e Portugalisë, Eusebio da Silva Ferreira... Eusebio Sacristán Mena lindi më 13 prill të vitit 1964, i njohur me ermin Eusebio, ishte futbollist spanjoll, tani ndihmës trajner i dyte në FC Barcelona.

Si futbollist luajti për ekipin Real Valladolid në vitet 1983-87 dhe 1997-2002, Atlético Madrid 1987-88, FC Barcelona 1988-95 dhe në Celta de Vigo 1995-97. Ai po ashtu luajti dhe për Kombëtaren e Spanjës, Eusebio i luajti 15 ndeshje prej vitit 1986 deri me 1992, ai po ashtu u grumbullua në skuadër për Euro 1988.
Ndeshjet e këtij ekipi & Renditja
Faza në Grupe
   Grupi B
N
F
B
H
GS
GP
P
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0