a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
Traineri
Erik Hermen
Ndeshja e Rradhës
Ky ekip nuk ka më ndeshje për të luajtur!
Grupi D
Vlerëso Ekipin
5.7
7.0
Ekipi
Suedia konkurroi me Holandën, Hungarinë, Finlandën, Moldavinë dhe San Marinon në Grupin E. u Kualifikua si e dyta e grupit.


Përbërja:

Portierë: Andreas Isaksson (PSV Eindhoven), Johan Wiland (FC København), Pär Hansson (Helsingborgs IF).

Mbrojtës: Mikael Antonsson (Bologna FC), Andreas Granqvist (Genoa CFC), Olof Mellberg (Olympiacos FC), Jonas Olsson (West Bromwich Albion FC), Martin Olsson (Blackburn Rovers FC), Behrang Safari (RSC Anderlecht), Mikael Lustig (Celtic FC).

Mesfushorë: Emir Bajrami (FC Twente), Rasmus Elm (AZ Alkmaar), Samuel Holmén (İstanbul BB SK), Kim Källström (Olympique Lyonnais), Sebastian Larsson (Sunderland AFC), Anders Svensson (IF Elfsborg), Pontus Wernbloom (PFC CSKA Moskva), Christian Wilhelmsson (Al-Hilal FC).

Sulmues: Johan Elmander (Galatasaray AŞ), Tobias Hysén (IFK Göteborg), Zlatan Ibrahimović (AC Milan), Markus Rosenberg (SV Werder Bremen), Ola Toivonen (PSV Eindhoven).
Yjet e ketij vendi
Zlatan Ibrahimović

Suedezi me prejardhje boshnjake ka fituar dy herë titullin e Holandës me Ajaxin, dy tituj të Serie A me Juventusin, tri Scudetto me Interin, një titull në La Liga me Barcelonën dhe një titull në Serie A me Milanin. Në sezonin 2011/2012 u shpall golashënuesi më mirë në Itali.
Legjenda
Henrik Larsson

Golashënuesi më i madh i Suedisë. Fillimi i karrierës ishte i veshtirë pasi u refuzua nga klubet sepse ishte i dobët dhe i pafuqishëm. Por më vonë, ai tregon fuqinë e vërtetë.
Ndeshjet e këtij ekipi & Renditja
Faza në Grupe
   Grupi D
N
F
B
H
GS
GP
P
1
1
0
0
1
0
3
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0