a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
a
-
a
Traineri
Oleh Blokhin
Ndeshja e Rradhës
Ky ekip nuk ka më ndeshje për të luajtur!
Grupi D
Vlerëso Ekipin
7.7
7.0
Ekipi
Si nikoqir i Kampionatit, Ukraina është kualifikuar automatikisht në fazën grupore të Euro 2012.

Përbërja:

Portierë: Oleksandr Goryainov (FC Metalist Kharkiv), Maxym Koval (FC Dynamo Kyiv), Andriy Pyatov (FC Shakhtar Donetsk).

Mbrojtës: Bohdan Butko (FC Illychivets Mariupil), Olexandr Kucher (FC Shakhtar Donetsk), Taras Mikhalik (FC Dynamo Kyiv), Yaroslav Rakitskiy (FC Shakhtar Donetsk), Yevhen Selin (FC Vorskla Poltava), Yevhen Khacheridi (FC Dynamo Kyiv), Vyacheslav Shevchuk (FC Shakhtar Donetsk).

Mesfushorë: Olexandr Aliyev (FC Dynamo Kyiv), Denys Garmash (FC Dynamo Kyiv), Oleh Gusev (FC Dynamo Kyiv), Yevhen Konoplyanka (FC Dnipro Dnipropetrovsk), Serhiy Nazarenko (SC Tavriya Simferopol), Ruslan Rotan (FC Dnipro Dnipropetrovsk), Anatoliy Tymoshchuk (FC Bayern München), Andriy Yarmolenko (FC Dynamo Kyiv).

Sulmues: Andriy Voronin (FC Dinamo Moskva), Marko Dević (FC Shakhtar Donetsk), Artem Milevskiy (FC Dynamo Kyiv), Yevhen Seleznyov (FC Shakhtar Donetsk), Andriy Shevchenko (FC Dynamo Kyiv).
Yjet e ketij vendi
Andriy Shevchenko

Plaku 35-vjeçar nuk ka nevojë për prezantim. Edhe pse i shtyrë në moshë, ai është shpresa e Ukrainës bashkë me mesfushorin Oleksandr Aliyev.
Legjenda
Sergiy Rebrov

I lindur me 3 Qershor 1974, Rebrov ka luajtur për Dinamo Kiev, Tottenham dhe Fenerbahçe.
Ndeshjet e këtij ekipi & Renditja
Faza në Grupe
   Grupi D
N
F
B
H
GS
GP
P
1
1
0
0
1
0
3
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0