Ja pse Spanja ėshtė mė e mira e historisė
Spanja fiton EURO 2012
Spanja ėshtė njė legjendė, legjenda ėshtė realitet. Bashkė me titullin nė Euro 2012 Spanja e Vicente Del Bosque ka fituar pavdekėsinė nė histori.

Ka nga ata qė preferojnė Brazilin atraktiv tė viteve 70 me mbretin Pele , ka nga ata qė votojnė pėr Gjermaninė efikase te Bekenbauer, ka madje dhe nga ata qė mė e mira ėshtė Franca e Zinedin Zidane. Cėshtje gustosh. Pėr ata qė I referohen fakteve nuk ka dyshime. Spanja aktuale ėshtė kombėtarja mė e mirė e historisė. Asnjė tjetėr si ajo, asnjė nuk ka fituar rradhazi dy evropianė dhe njė Kupė Bote.

Nuk ėshtė e mundur tė krahasohen dy skuadra tė epokave tė ndryshme, dhe aq mė pak mund tė ekzaminohet me saktėsi nėse njė futbollist nė aktivbitet ėshtė mė I mirė apo mė legjendar se njė tjetėr qė ka luajtur 40 vjet mė parė. Debat I vėshtirė pėr tu zgjidhur.

Gjithsesi pak mund tė imagjinojnė njė kombėtare qė ka fituar mė shumė se La Roha. Tre titujt me Aragonmes nė 2008 me mė pas me Del Bosquen nė Afrikėn e Jugut dhe sė fundmi nė Kiev e bėjnė Spanjėn njė kombėtare tė pakrahasueshme me asnjė tjetėr.

Gjermania e Bekenbauer apo Franca e Zidane ishin njė hap larg shpėrthimit tė tė kuqve, por nuk arritėn trisin absolute tė suksesit. Diskutimi ka shpėrthyer nė rrjetet sociale, nė Tėitter njė sondazh I kryer nga Fifa jep rezultate shumė domethėnėse, mbi 70 % e tė anketuarve shikon Spanjėn si kombėėtaren mė tė mirė tė tė gjitha kohėrave. Loja e saj nuk ka asgjė pėr ti patur zili Brazilit tė viteve 70 pėr sa I pėrket estetikės, teknikisht kalon Hollandėn e Cruyff dhe ėshtė mė efikase se Gjermania e Beckenbauer.

Dhe ēka ėshtė me tė vėrtetė sensacionale , qė tani shikon drejt Brazil 2014, dhe kush mund tė thotė qė smund ta fitojnė, pavarėsisht ndonjė largimi tė kushtėzuar nga mosha. Nė kėtė evropian erdhėn pa dy lojtarė tė rėndėsishėm si Villa e Puyol. Del Bosque adaptoi Fabregas si qendėrsulmues duke e ruajtur tendencėn e zotėrimit tė topit.

Loja kalon shpesh nė qendėr pėrveēse kur hyjnė Pedro apo Navas. Xavi ndonjėherė dukej dhe I lodhur. Kundėr Kroacisė ishte deēiziv Casillas, njeriu I 100 fitoreve nė 137 prezenca me kombėtaren. Italia fillimisht kishte luajtur si e barabartė pėrballė tyre, para se La Roja tė mposhte 2-0 nė ēerekfinale njė Francė modeste dhe tė pėrzinte rrezikun e Cristiano Ronaldos duke eleminuar Portugalinė me 11 metėrshave.

Spanja e mundur pėr tu mposhtur? Kėshtu thuhej para finales sė Kievit. Verdikti i fushės ishte i pamėshirshėm pėr Italinė dy golat e parė tė mrekullueshėm. Finalja nė dishezė pas dėmtimit tė Thiago Mottas. Italia u detyrua tė gjunjėzohet para njė skuadre legjendare. Dhe pėr tė paktėn njėherė njerėzit e mediave nuk po abuzojnė me kėtė perifrazim.

Pas triumfit nė finale 23 tė grumbulluarit e Del Boskes numėrojnė nė total 233 trofe tė fituar.Po e keni kuptuar mirė nuk ėshtė gabim, 233 trofe tė fituar. /albeu.com/
Shtuar më 02/07/2012, ora 14:22