Portugali-Spanjė, ja cilat janė formacionet e skuadrave
Kampionati europian po shkon drejt fundit. Nga pėrballja e sotme Portugali-Spanjė pritet tė njihet edhe finalistja e parė pėr kėtė europian. Nė “Donbas Arena” tė Donjeckut, Portugalia dhe Spanja do tė ndeshen mes tyre nė gjysmėfinalen e parė tė kampionatit europian, nė njė derbi iberik pėr tė shkruar historinė e kėtij turneu.


Nė kėtė ndeshje njė mision i vėshtirė do tė jetė ai i Cristiano Ronaldos i cili do tė bėjė tė pamundurėn pėr tė ēuar skuadrėn e tij nė finale por do tė ishte edhe njė mundėsi e madhe pėr tė fituar “Topin e Artė”. /albeu.com/


Formacionet

Spanja
Trajner Vicente del Bosque


Iker Casilla
Alvaro Arbeloa
Gerard Piqué
Sergio Ramos
Jordi Alba
Xavi Hernandez
Sergio Busquets
Xabi Alonso
David Silva
Cesc Fabregas
Andrés Iniesta

Portugalia
Trajner Paulo Bento

Rui Patricio
Joao Pereira
Pepe
Bruno Alves
Fabio Coentrao
Miguel Veloso
Raul Meireles
Joao Moutinho
Nani
Hugo Almeida
Cristiano Ronaldo
Shtuar më 27/06/2012, ora 10:59