Kroacia ndal Italinė (VIDEO-FOTO)


Sapo ka pėrfunduar ndeshja e parė e Grupit C, Itali-Kroaci nė barazim 1-1. Golat u shėnuan nga Pirlo nė minutėn e 39-tė ndėrsa barazoi Manzukiē nė minutėn e 72-tė.

Barazim ky qė i shkon shumė pėr shtat kroatėve, tė cvilėt janė nė krye tė grupit momentalisht dhe presin ndeshjen e orės 20.45 Spanjė-Irlandė.

Italia e komplikon situatėn dhe i duhet tė fitojė patjetėr ndeshjen e fundit dhe tė shpresojė nė njė fitore tė Spanjės nė ndeshjen me Kroacinė.

Mė lartė do tė keni mundėsi tė shihni golat ndėrsa nė fund tė lajmit edhe fotogalerinė e ndeshjes. /albeu.com/


90+5' - Luhet minuta e fundit. Kėtu mbyllet ndeshja.

90+3' - Edhe 2 minuta lojė. Goditje dėnimi pėr Italinė. Pranė topit Andrea Pirlo, kroson nė zonė por i gabuar.

90+2' - Edhe 3 minuta lojė. Italia nė sulm nė kėrkim tė golit.

90+1' - Edhe 5 minuta shtesė tė dhėna nga arbitri i katėrt.

90' - Luhet minuta e fundit. Italia e lodhur pėr tė kėrkuar golin e fitores.

88' - Edhe 2 minuta lojė. Italia nė vėshtirėsi, ndėrsa Kroacia duhet tė jetė shumė e kėnaqur nga ky barazim megjithsėe ndeshjen e fundit e luajnė pėrballė Spanjės.

85' - Edhe 5 minuta nga koha e rregullt. Italia 1-1 Kroacia.

84' - Goditje kėndi pėr Italinė, krosim nė zonė por tejet i gabuar. Nervozizėm te axurrėt.

83' - Largohet Jelaviē, nė lojė Eduardo. Largohet edhe Cassano, nė fushė Giovinco.

82' - Sulmojnė Kroatėt. Nė panik Italia.

80' - Edhe 10 minuta lojė. Sfida e ndezur. Karton i verdhė pėr Montolivo.

79' - Atmosferė e ndezur nė stadiumin e Poznan. Nė festė kroatėt.

77' - Italia nė sulm pėr golin e avantazhit. Kroacia e gjitha nė mbrojtje.

76' - Mė pak se 15 minuta lojė nga fundi i ndeshjes. Italia 1-1 Kroacia. Golat nga Pirlo dhe Manzukiē

73' - Lojė merr njė rrjedhė tjetėr pas barazimit tė Kroacisė.

71' - Barazon Kroacia. Manzugiē. Goli i tij i tretė.

70' - Sulmon Kroacia por italianėt nuk lenė hapėsira. Edhe 20 minuta lojė.

69' - Duket mė e qetė Italia, kjo edhe falė golit dhe avantazhit. Bėhet gati tė hyjė Di Natale. Del Mario Balotelli.

67' - Zėvėndėsim edhe te Kroacia. Del nga loja Perisiē, nė fushė mbrojtėsi i Bayern Munchen, Daniel Pranjiē.

65' - Edhe 25 minuta lojė nga fundi i ndeshjes, loja ėshtė hapur me Kroacinė nė kėrkim tė golit dhe Italisė, e cila rrezikon me kundėrsulme.

64' - Mundohet tė reagojė Kroacia por Italia e mirėvendosur nė mbrojtje.

62' - Zėvėndėsim te Italia, del Thiago Motta nė lojė Montolivo.

61' - Rrezikon Italia me Mario Balotellin. Silurė nga jashtė zone.

60' - Kur ka edhe 30 minuta lojė, Italia 1-0 Kroacia. Loja ėshtė ndezur me kroatėt nė kėrkim tė golit tė barazimit.

58' - Sulmojnė kroatėt por Italia e kujdesshme nė mbrojtje dhe e rrezikshme nė kundėrsulm.

56' - Rrezikojnė kroatėt nė sulm, fitojnė goditje nga kėndi. Krosim nė zonė nga Srna por gabojnė kroatėt. Rivėnie fundore pėr Buffon. Ndėrkohė ka marrė kartonin e parė tė verdhė Thiago Motta.

55' - Probeleme me tifozėt kroatė nė stadium. Hodhen fishekzjarre.

54' - Sulm pėr Kroacinė, goditje kėndi e ekzekutuar nga Srna por pa rrezik pėr portėn e Buffon.

52' - Kujtojmė se nė orėn 20.45 luhet ndeshja tjetėr e kėtij grupi, Spanjė-Irlandė.

51' - Goditje kėndi pėr Italinė. Kroson Andrea Pirlo por gabon nė goditje Giacherini.

50' - Ashtu si pjesa e parė, ndeshja ka nisur me vrull. Tė dy skuadrat janė hapur dhe po dhurojnė njė futboll tė bukur.

49' - Sulmon Itlia por largon mbrojtja kroate qė nisen nė kundėrsulm goditje nga Modriē por mbi portė.

47' - E nisin nė sulm kroatėt. Goditje nga jashtė zone por pret pa problem Buffon.

45' - Starton pjesa e dytė. Italia kryeson me gol tė Andrea Pirlo nė minutėn e 39-tė. Topin e nisin kroatėt, tė cilėt do tė mundohen tė paktėn tė barazijnė ndeshjen.

45+1' - Pėrfundon pjesa e parė me fitoren e Italisė.

45' - Minuta e fundit e pjesės sė parė. Italia nė avantazh me gol tė Andrea Pirlo. Njė minutė shtesė.

44' - Mundohet tė reagojė Kroacia por nuk ka kohė. Edhe mbrojtja e Italisė ėshtė nė super formė.

42' - Edhe 3 minuta lojė. Sėrish Italia nė sulm.

39' - Andrea Pirlo. Italia nė avantazh. Supergol

37' - Petikosa heroi i Kroacisė, shpėton portėn e tij nga goli i sigurtė. Mundėsi e artė pėr Claudio Marchisio

36' - Edhe 10 minuta lojė nga fundi i pjesės sė parė. Italia po luan mė mirė se Kroacia, me shumė raste pėr shėnim.

34' - Goditje e rrezikshme e Mario Balotellit nga distanca por asnjė problem pėr portėn kroate.

33' - Sėrish pranė golit Italia. Sėrish Antonio Cassano.

33' - Pranė golit Italia. Panik nė zonėn kroate.

32' - Mundohet tė rrezikojė Kroacia por gabojnė. Kundėrsulm pėr Italinė por faull ndaj Balotellit.

30' - Pėrfundojnė 30 minutat e para tė ndeshjes Italia pranė golit me Cassano. Veprim spektakoalr i sulmuesit tė Milan.

28' - Kroatėt kanė marrė kontrollin e lojės dhe po luajnė mė mirė se Italia.

26' - Goditej dėnimi pėr kroatėt nė njė zonė tė rrezikshme. Krosim nė zonė nga Srna por topi devijohet nė goditje kėndi.

25' - Edhe 20 minuta lojė nga fundi i pjesės sė parė, rezultati mbetet i bardhė, Italia 0-0 Kroacia.


23' - Duhet theksuar se kjo ėshtė njė ndeshje e rėndėsishme pėr Italinė, njė fitorre sot do tė thoshte kualifikim pėr Axurrėt. Mundohet tė rrezikojė Kroacia por asnjė rast konkret deri tani.

22' - E gjithė Kroacia nė gjysėmfushėn e saj ndėrsa Italia ėshtė nė kėrkim tė golit tė avantazhit.

20' - Jemi nė minutėn e 20-tė. Rezultati i pandryshuar. Italia 0-0 Kroacia. Ndėrkohė kroatėt pretendojnė pėr 11-metėrsh por Webb jep faull pėr Italinė.

18' - Goditje kėndi pėr Italinė. Kroson Pirlo por asnjė rrezik pėr portėn e Kroacisė.

16' - Loja ka marrė njė ritėm tė lartė me tė dy ekipet qė mundohen tė rrezikojnė me kundėrsulme portat respektive. Por porta e Buffon deri tani nuk ėshtė rrezikuar asnjėherė.

15' - Kundėrsulm pėr Italinė. Godet Balotelli por pret Petikosa. Shumė pranė golit sėrish Axurrėt.

14' - Duhet thėnė se nė stadiumin e Poznan numri i tifozėve kroatė ėshtė mė i madh se ai i italianėve.

12' - E ka nisur mė mirė ndeshjen skuadra e Cesare Prandelli por edhe Kroacia ėshtė e vendosur shumė mirė nė fushė.

11' - Pranė golit Italia. Goditje e bukur e Marchisio.


10' - Pėrfundojnė 10 minutat e para. Italia 0-0 Kroacia.

9' - Kundėrsulm i kroatėve por ndėrhyn me faull mbrojtja italiane.

8' - Sulmojnė Axurrėt, por lroatėt tė kujdesshėm nė mbrojtje.

7' - Loja ėshtė hapur tasshmė. Tė dy ekipet po kryejnė njė futboll tė bukur. Goditje kėndi pėr Italinė. Krosim nė zonė por largojnė kroatėt.

4' - Kroacia e ka nisur ndeshjen nė mbrojtje pasi siē theksuam mė parė edhe njė barazim i shkon shumė pėr shtat.

3' - Rrezikon Italia. Mario Balotelli pranė golit.

2' - Ndeshja ka nisur me ritėm tė kėnaqshėm, me italianėt nė kėrkim tė golit dhe kroatėt nė ruajtje tė rrjetės sė tyre paprekur.


Pas Hymneve Kombėtare skuadrat janė gati pėr startin e sfidės. Arbitėr i ndeshjes ėshtė anglezi i famshėm, Howard Webb me profesion polic, ndėrsa ndeshja luhet nė Poznan nė stadiumin Miejski. Topin e parė e luajnė italianėt. Starton sfida.


Formacionet:

ITALIA: Buffon, Bonucci, De Rossi, Chiellini; Maggio, Thiago Motta, Pirlo, Marchisio, Giaccherini; Cassano, Balotelli. Tr: C.Prandelli

KROACIA: (4-4-2): Pletikosa, Srna, Corluka, Schildenfeld, Strinis; Rakitic, Modric, Vukojevic, Perisic; Eduardo, Mandzukic. Tr: S.Bilic.

Arbitėr: Howard Webb (ANGLI)

STADIUMI: Miejski (POZNAN)Tė dashur lexues tė Portalit Albeu. Mirėsevini nė Komentin Live tė ndeshjes Itali-Kroaci, e vlefshme pėr raundin e dytė tė Grupit C tė Euro 2012.

Axurrėt vijnė pas barazimit 1-1 ndaj Spanjės, ndėrsa kroatėt pas fitores 3-1 ndaj Irlandės. Ndaj dhe fitorja pėr Italinė e Cesare Prandellit ėshtė opsioni i vetėm. Ndryshe nga ta ballkanasit mund tė gėzohen edhe me njė barazim.
Itali 1-1 Kroaci

Itali 1-1 Kroaci
Shtuar më 14/06/2012, ora 19:52