Ekipi mė i mirė i Euro 2012
Pas triumfit mes rekordeve nė Euro 2012, me tė drejtė Spanja ėshtė pėrfaqėsuesja qė dominon edhe skuadrėn mė tė mirė tė aktivitetit. Njė panel teknik i UEFA-s, qė ka vėzhguar me kujdes tė gjithė ndeshjet, duke dhėnė vlerėsime pėr futbollistėt e 16 ekipeve pjesėmarrėse, ka pėrzgjedhur 23 mė tė mirėt e turneut.

Nė fakt, nuk ėshtė preferuar thjesht formacioni mė i mirė, por njė skuadėr e plotė, me numrin e futbollistėve qė secila Kombėtare ėshtė paraqitur nė Poloni dhe Ukrainė. Spanja dominon ekipin e ėndrrave me 10 lojtarė. Duke nisur nga Iker Kasijas, njė garanci nė portė, pėr tė vazhduar me Sergio Ramos, Zherard Pike, e Zhordi Alba nė mbrojtje, me tė zakonshmit Ksavi, Iniesta, Shabi Alonso e Serxho Buskets nė mesfushė dhe Fabregas e David Silva nė sulm. Praktikisht i gjithė formacioni i hedhur nė fushė nga Del Boske, me pėrjashtim tė mbrojtėsit Arbeloa. Njė arritje mė vete kjo e iberikėve.

Nė skuadrėn mė tė mirė pas spanjollėve, skuadrat mė tė pėrfaqėsuara janė Italia dhe Gjermania. Nga nėnkampionėt e Europės, janė pėrzgjedhur Bufon nė portė, Pirlo e De Rosi nė mesfushė e Baloteli nė sulm.

Nga “pancerat” e Joakim Lėv, tė pėrzgjedhur janė portieri Nojer, kapiteni Lahm dhe dy mesfushorėt Sami Khedira e Mesut Ozil. Nė vendin e katėrt renditet Portugalia me tre elementė, ku yllit Kristiano Ronaldo i shtohen edhe dy mbrojtėsit Pepe dhe Koentrao.

ekipin mė tė mirė, pėrfqėsohen nė total gjashtė vende. Edhe pse katėr gjysmėfinalistet Spanjė, Gjermani, Itali e Portugali mbulojnė thuajse tė gjithė kontingjentin, me 21 nga 23 futbollistė, vend ka edhe pėr dy emra tė tjerė tė mėdhenj. Ata janė Stiven Xherard i Anglisė dhe Zlatan Ibrahimoviē i Suedisė.

Pėrsa i takon klubeve, Reali i Madridit ėshtė skuadra mė e pėrfaqėsuar me njė tė tretėn e lojtarėve nė ekipin e ėndrrave. Madrilenėt kanė plot 8 futbollistė mes mė tė mirėve, pėrballė 6 tė Barcelonės, duke llogaritur edhe blerjen mė tė fundit tė katalanėve, Zhordi Alba. Mė pas vijnė Bajerni i Mynihut dhe Manēester Siti me nga dy lojtarė. /albeu.com/

SKUADRA E EURO 2012:

Portierė: Iker Casillas (Spanjė), Gigi Buffon (Itali), Manuel Neuer (Gjermani)

Mbrojtės: Gerard Pique, Sergio Ramos, Jordi Alba (Spanjė), Pepe, Fabio Coentrao (Portugali), Phillipp Lahm (Gjermani)

Mesfushorė: Andres Iniesta, Xavi Hernandez, Sergio Busquets, Xabi Alonso (Spanjė), Andrea Pirlo, Daniele De Rossi (Itali), Sami Khedira, Mesut Ozil (Gjermani), Steven Gerrard (Angli)

Sulmues: Cesk Fabregas, David Silva (Spanjė), Mario Balotelli (Itali), Cristiano Ronaldo (Portugali), Zlatan Ibrahimoviē (SUEDI)
Shtuar më 02/07/2012, ora 18:39