Iniesta, mė i miri i Euro 2012
Andres Iniesta ėshtė shpallur nga UEFA si lojtari mė i mirė i EURO 2012, turneut qė u zhvillua nė Ukrainė dhe Poloni.

Gjithashtu mesfushori spanjoll u zgjodh si lojtari mė i mirė i finales ndaj Italisė edhe pse nuk shėnoi asnjė nga katėr golat e kampionėve tė Europės.

Edhe nė EURO 2008, ku sėrish triumfuan spanjollėt, ishte njė lojtar i kombėtares iberike qė fitoi ēmimin MVP i turneut. Xavi Hernandez u shpall si mė i miri nė turneun e zhvilluar nė Austri dhe Zvicėr.

Andres Iniesta, hero nė Spanjė pėr shėnimin e golit tė vetėm tė finales sė botėrorit 2010, ka zhvilluar njė turne nė nivel tė lartė. /albeu.com/
Shtuar më 02/07/2012, ora 13:38