Kėndimi i Hymnit, hapet debati nė Gjermani
Gjysmėfinalja Gjermanisė-Itali rindezi njė debat nė Gjermani nė lidhje me pyetjen a janė mjaftueshėm nacionalistė lojtarėt gjermanė? Miliona njerėz panė se si e kėndonin me pasion himnin italianėt, kurse shumica e gjermanėve heshtnin.

Trajneri gjerman, Joachim Low, e la fakultative kėndimin e himnit">himnit nga futbollistėt e tij, kurse Matias Sammer qė drejton tė rinjtė, ėshtė shprehur se kush nuk e kėndon himnin, duhet tė japė njė justifikim. Nė vitin 1986, Franz Beckenbauer e bėri me detyrim kėndimin e himnit">himnit dhe nė atė vit Gjermania u shpall kampione e botės.

Tani shumė politikanė gjermanė u shprehėn pėr “Bild” se kėndimi i himnit">himnit duhet tė jetė i detyrueshėm. Nė SHBA himni kėndohet nė shumė shkolla qė nė mėngjes. Po ashtu kėndohet pėrpara ēdo ndeshjeje basketbolli, ndėrsa tifozėt anglezė e kėndojnė edhe gjatė lojės.

Por pėrse nuk e kėnduan spanjollėt? E thjeshtė: Himni i tyre Marshi Mbretėror nuk ka tekst. /albeu.com/
Shtuar më 02/07/2012, ora 15:32