"Spanja pa sulmues, revolucion nė futboll"
Diego Armando Maradona i bėn njė analizė Spanjės sė Del Bosques, duke e pranuar se dominanca e futbollit iberik nė hartėn botėrore ėshtė e dukshme.

Trajneri i Al Wasl beson se La Roja e meritoi titullin kampion pas dominimit nė Euro 2012. "Asnjė lojtar nuk mundi ta mposhtte makinerinė spanjolle. Cristiano Ronaldo e provoi me Portugalinė, ndėrsa Spanja e ēoi nė muze. Njė gjė tė tillė e provoi edhe Pirlo por nuk preku top me kėmbė", thekson Maradona nė njė intervistė pėr gazetėn "Times of India".

Legjenda argjentinase nuk ngurron ta drejtojė gishtin e suksesit nė drejtim tė mbrojtjes, duke theksuar se me Iker Casillas nė portė, e Alvaro Arbeloa, Gerard Pique dhe Sergio Ramos pėrpara tij, Spanja blindoi repartin difensiv.

"Jordi Alba tregoi gjithashtu se Barcelona nuk i shpenzoi mė kot 14 milionė euro. Gjithsesi, Xavi, Sergi Busquets, Xabi Alonso, Andres Iniesta dhe David Silva treguan se Spanja di tė punojė si njė makinė. Nėse ndalon njėrin, tjetri vjen pas teje dhe tė preson", shton Maradona duke nėnvizuar se Spanja po revolucionarizon futbollin duke luajtur pa sulmues. /albeu.com/
Shtuar më 03/07/2012, ora 11:11